Skocz do zawartości

Forum Gminy Murowana Goślina używa "cookies". Aby usunąć tą wiadomość, kliknij przycisk po prawej stronie:    Akceptuję pliki "cookies".
  • Zaloguj korzystając z Twittera Log In with Google      Logowanie »   
Witamy na Forum Gminy Murowana Goślina

Witamy na Forum Gminy Murowana Goślina, jak wiele innych takich miejsc aby czynnie uczestniczyć w forum musisz założyć konto.

To prosty proces, który wymaga tylko kilku kliknięć.

Zapraszamy !
Guest Message by DevFuse
Zdjęcie

Tajemnicze budowle

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
58 odpowiedzi w tym temacie

#1 zadowolony_mieszkaniec

zadowolony_mieszkaniec

Nowicjusz

• Członkowie
  • Pip
  • 20 postów

Napisano 15 Oct 2013 - 19:13

Zwiedzając ostatnimi czasy okolicę naszej gminy i przeglądając w tym temacie internet, napotkałem się na trzy ciekawe budowle:
1. zapasowy schron dowodzenia miasta poznania w bolechowie
2.jednostka wojskowa w Trojanowie
3.opuszczone magazyny niedaleko jeziora bolechowskiego.
Czy ktoś posiada jakąś wiedzę na ten temat?

#2 Daras

Daras

Zaawansowany forumowicz

• Członkowie
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisano 16 Oct 2013 - 07:08

pytałem o to kilka lat temu na starym forum. To pozostałości po jednostce przeciw lotniczej

#3 Paweł

Paweł

Zaawansowany forumowicz

• Członkowie
  • PipPipPip
  • 282 postów
  • Lokalizacjalocales

Napisano 16 Oct 2013 - 09:16

ciekawy wątek

prośba o jakieś wskazówki z map wujka google bo ja to nie tutejszy jestem

chętnie temat zgłębię

#4 goślinianka

goślinianka

Normalny forumowicz

• Członkowie
  • PipPip
  • 33 postów

Napisano 16 Oct 2013 - 10:40

Kiedyś można było wejść do bunkra w Bolechowie, obecnie (od paru lat) są zamurowane wejścia

#5 zadowolony_mieszkaniec

zadowolony_mieszkaniec

Nowicjusz

• Członkowie
  • Pip
  • 20 postów

Napisano 16 Oct 2013 - 16:06

Ciekawość nie pozwoliła dłużej czekać i przy odrobinie wolnego czasu podjechałem dzisiaj do wspomnianych budowli.

ciekawy wątek

prośba o jakieś wskazówki z map wujka google bo ja to nie tutejszy jestem
chętnie temat zgłębię

N 52°32....' , E 17°00....'
Zapisowy schron bojowy miasta poznania, wybudowany w 1956 roku. Rzeczywiście jedno wejście jest zamurowane, ale drugiego strzegą metalowe, bardzo skorodowane drzwi.

N 52°32....' , E 17°00....'
Opuszczony budynek, chyba mieszkalny, mi wygląda ma ośrodek wypoczynkowy ;-). Niedaleko znajduje się jeszcze budynek garażowy.

#6 zadowolony_mieszkaniec

zadowolony_mieszkaniec

Nowicjusz

• Członkowie
  • Pip
  • 20 postów

Napisano 16 Oct 2013 - 16:12

pytałem o to kilka lat temu na starym forum. To pozostałości po jednostce przeciw lotniczej

N 52°32....' , E 17°01....'
Niestety zabrakło mi czasu, aby tutaj podjechać, ale znalazłem coś takiego: " 30. dywizjon rakietowy OP (wówczas
dywizjon ogniowy artylerii rakietowej
OPK) sformowany został na mocy
rozkazu dowódcy WOPK nr 00103/Org
z dnia 26 lipca 1963 r. w m. Trzaskowo
koło Murowanej Gośliny."
www.infowsparcie.net/wria/o_autorze/trzaskowo_30dr.html
Ciekawi mnie, czy wojsko jeszcze tam stacjonuje.

#7 Dariusz Paprocki

Dariusz Paprocki

Nowicjusz

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 17 Oct 2013 - 10:52

To mój pierwszy post na Forum. Witam wszystkich!

Wojsko w Trzaskowie stacjonowało od lat sześćdziesiątych XX stulecia do końca 2011 roku. Początkowo był to, jak już tu wzmiankowano, 30 dywizjon ogniowy Obrony Powietrznej Kraju, jednostka wyposażona w rakietowy zestaw przeciwlotniczy średniego zasięgu SA-75 Dźwina. Obok 30 dywizjonu na terenie ziemi goślińskiej istniała także 83 bateria artylerii przeciwlotniczej, wyposażona w działa plot. kalibru 57 mm, mająca zapewnić bezpośrednią obronę przeciwlotniczą stanowisk ogniowych zestawu rakietowego. Obie jednostki wchodziły w skład 79 samodzielnego pułku artylerii OPK (do 1967 roku pułk nosił numer 14), mającego ochraniać pod względem przeciwlotniczym Poznań i jego okolice. W latach osiemdziesiątych XX wieku rozpoczął się proces reorganizacji 79 pułku. W 1986 roku likwidacji uległa 83 bateria plot. a w 1990 roku, po wyczerpaniu się resursu zestawu Dźwina, rozwiązano 30 dywizjon ogniowy. Na jego miejsce do Trzaskowa przesunięto jednak inny dywizjon - 77 dywizjon ogniowy OPK, stacjonujący wcześniej w miejscowości Złotkowo (gm. Suchy Las), wyposażony w nowocześniejszy zestaw przeciwlotniczy S-125 Newa. W 1991 roku zmianie uległa nazwa dywizjonu - odtąd istniał 77 dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej. Kolejna reorganizacja obrony przeciwlotniczej ośrodka poznańskiego miała miejsce w 1998 roku, gdy uległ likwidacji miejscowy 79 pułk. Zachowano jednak trzy dywizjony rakietowe - 31 i 76 z Poznania oraz 77 z Trzaskowa i przyłączono je do 1 Śląskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej z Bytomia. Na początku XXI wieku wymieniono dotychczasowy zestaw S-125 Newa na nowszy, zmodernizowany w Polsce zestaw S-125 Newa-SC. 1 Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej została zlikwidowana z dniem 31 grudnia 2011 roku... Wraz z nią zakończył swój żywot także 77 dywizjon rakietowy z Trzaskowa.

Nieliczne pamiątki po obu stacjonujących w Trzaskowie dywizjonach można obejrzeć w siedzibie Izby Regionalnej Ziemi Goślińskiej.

• Paweł lubi to

Dariusz Paprocki

Izba Regionalna Ziemi Goślińskiej

Ratusz - Biblioteka

pl. Powstańców Wlkp. 9

Murowana Goślina

#8 Dorota Konopka

Dorota Konopka

Zaawansowany forumowicz

• Członkowie
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisano 18 Oct 2013 - 13:10

Zwiedzając ostatnimi czasy okolicę naszej gminy i przeglądając w tym temacie internet, napotkałem się na trzy ciekawe budowle:

Trojanowie ????

Gdzie to znalazłeś w internecie ?

"wyborca tak jak internet pamięta wszystko, co mu się powie..."

#9 zadowolony_mieszkaniec

zadowolony_mieszkaniec

Nowicjusz

• Członkowie
  • Pip
  • 20 postów

Napisano 18 Oct 2013 - 17:10

Tak, baza wojskowa administracyjnie należy do Trzaskowa, a schron do Bolechowa.
Na bazę natrafiłem przypadkowo, myląc drogę do Trzaskowa. Schron znalazła w sieci, moja ciekawość i dusza poszukiwacza :)

#10 zadowolony_mieszkaniec

zadowolony_mieszkaniec

Nowicjusz

• Członkowie
  • Pip
  • 20 postów

Napisano 18 Oct 2013 - 17:11

Trojanowie ????
Gdzie to znalazłeś w internecie ?

Miało być Trzaskowo! ;)

#11 Leon

Leon

Nowicjusz

• Członkowie
  • Pip
  • 18 postów
  • LokalizacjaMurowana Goślina

Napisano 19 Oct 2013 - 19:57

Czy ktoś wie co jest obecnie z JW w Trzaskowie? Podobno zlikwidowana - stacjonuje tam ktoś czy stoi puste?

#12 Radosław Ludzkowski

Radosław Ludzkowski

Zaawansowany forumowicz

• Członkowie
  • PipPipPip
  • 66 postów

Napisano 19 Oct 2013 - 20:10

Zapasowe SD Sił Powietrznych dawniej Wojsk Lotniczych. Obecnie "zaspawane". Swego czasu miałem tę przyjemność zwiedzić wnętrze. Sala bojowa, kuchnia, uzdatnianie wody itd...Samo wystarczalne na wiele miesięcy.  Ale jeszcze lepsze SD jest w Złotkowo http://wikimapia.org...isko-dowodzenia. Ten w Bolechowie to przy nim pikuś ;)

Niby kiedyś stacjonowały tam (bolechowo)  "Pająki"...jednostka radiowa zagłuszająca radio Wolna Europa.

Co do Trzaskowa. Spędziłem tam piękną dekadę w 77dr. OP.

http://wikimapia.org/6468746/77-dr-Op

:: GGB Murowana Goślina  :: GGB na FB ::

#13 Gość_Angelika88_*

Gość_Angelika88_*
  • Guests

Napisano 25 Oct 2013 - 20:14

Kurcze, w którym miejscu jest dokładnie ten schron, co? Napiszcie mi proszę, bardzo bym go chciała zobaczyć

#14 goślinianka

goślinianka

Normalny forumowicz

• Członkowie
  • PipPip
  • 33 postów

Napisano 26 Oct 2013 - 17:11

na fanpage Izby Regionalnej Ziemi Goślińkskiej są fotografie z schronu https://www.facebook...MurowanaGoslina

• Radosław Ludzkowski lubi to

#15 Gość_henryk5_*

Gość_henryk5_*
  • Guests

Napisano 12 Nov 2013 - 15:05

W Bolechowie byłem w wojsku w latach 82-84. Była to jednostka łączności(radiotelegrafiści).                                                          

https://www.facebook...&type=1

Schron był potężny i samowystarczaly (8 metrów pod ziemią). Widoczny na zdjęciu budynek to koszarowiec, (było w nim 25 żołnierzy)oraz garaże, kolejne zabudowania których nie ma na zdjęciach to piętrowy budynek czterorodzinny dla kadry i budynek magazynowy (komórki). Koszary miały własny CPN,straż pożarną.kuchnie i stołówke.Podobny obiekt był w miejscowości Wierzonka a dowództwo jw 2823 w Poznaniu na Ławicy

#16 Gość_henryk5_*

Gość_henryk5_*
  • Guests

Napisano 13 Nov 2013 - 10:26

1. zapasowy schron dowodzenia miasta poznania w bolechowie
3.opuszczone magazyny niedaleko jeziora bolechowskiego.
Czy ktoś posiada jakąś wiedzę na ten temat?

Jeżeli chodzi o zopasowy schron miasta Poznania w Bolechowie to należał on do jednostki wojskowej 2823. Była to jednostka łączności. Podobny obiekt był w miejscowości Wierzonka i należał do tej samej jednostki. Dowództwo jednostki było w Poznaniu na Ławicy (kompania dowodzenia). Byłem tam w wojsku w latach 82-84. Cały teren (40 hektarów) ogrodzony był drutem kolczastym. na terenie było kilka budynków tj, koszarowiec, garaże, czterorodzinny budynek dla żołnierzy zawodowych,magazyny niedaleko jeziora bolechowskiego. W garażu od tyłu mieściła się remiza strażacka, akumulatorownia oraz warsztat.Był też basen p-poż i stacja cpn oraz strzelnica. Sam schron nazywany był budynkiem technicznym i prezentował się bardzo okazale. Mierzył 200 metrów długości i 60 szerokości, 8 metrów pod ziemią. Był samowystarczalny, agregat prądotwórczy,stacja trafo, ogrzewanie, wentylacja,hydrofornia, stacja uzdatniania wody. W dużym pomieszczeniu w którym widać resztki podwieszanego sufitu stały radiostacje (żołnierze pełnili dyżury w sieciach nasłuchowych).Było też pomieszczenie z centralą telefoniczną.na wypadek godziny "W" miała być tu przeniesiona wojskowa centrala łączności "WARTA" z Poznania.Dodam że ogrodzenie obiektu graniczyło z jeziorem bolechowskim. Jeżeli możesz tam się wybrać to zachęcam, kawał historii. Byłbym wdzięczny za jakąś dokumentacje fotograiczną. Jestem z Chełma i nie za bardzo mi po drodze. henryk5@wp.pl

FOTO: https://www.facebook...&type=1

• Paweł lubi to

#17 Paweł

Paweł

Zaawansowany forumowicz

• Członkowie
  • PipPipPip
  • 282 postów
  • Lokalizacjalocales

Napisano 13 Nov 2013 - 11:32

.... Byłbym wdzięczny za jakąś dokumentacje fotograiczną. Jestem z Chełma i nie za bardzo mi po drodze. henryk5@wp.pl

to bardzo ciekawy temat. Czy Admin może przeznaczyć na ten wątek jakiś kawałek miejsca na dysku aby można było wrzucać zdjęcia, tak aby wszyscy mogli je oglądać?

#18 Roma Dukat

Roma Dukat

Zaawansowany forumowicz

• Moderatorzy
  • 110 postów
  • LokalizacjaMurowana Goślina

Napisano 13 Nov 2013 - 12:46

Witam serdecznie,

w imieniu organizatora - Biblioteki Publicznej w Murowanej Goślinie - zapraszam na spacer śladami jednostki wojskowej w Trzaskowie. Dzięki uprzejmości Leśnego Zakładu Doświadczalnego, który obecnie zarządza tym terenem, będziemy mogli legalnie wejść na teren jednostki. Dowiemy się co nieco o jej historii oraz poznamy dykteryjki z życia... opowiedziane przez osobę, która miała okazję tam stacjonować. Spotykamy się 17 listopada (niedziela) o godz. 11:00 przed wejściem do jw. w Trzaskowie. Warto wziąć wygodne buty.

Pozdrawiam

Roma Dukat

PS. Spacer, co chciałabym szczególnie podkreślić, odbędzie się dzięki sporej determinacji Natalii Kazuś z Biblioteki. 

• Jakub Kucharzewski i Paweł lubią to
Inspektor ds. komunikacji społecznej
Biuro Komunikacji Społecznej
Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina
tel. 61 8118-848
r.dukat@murowana-goslina.pl

#19 PIOTR

PIOTR

Nowicjusz

• Członkowie
  • Pip
  • 11 postów

Napisano 13 Nov 2013 - 15:24

Brawo Natalia !!!!! :)

• Jakub Kucharzewski lubi to

#20 zadowolony_mieszkaniec

zadowolony_mieszkaniec

Nowicjusz

• Członkowie
  • Pip
  • 20 postów

Napisano 14 Nov 2013 - 12:04

Świetna wiadomość. Bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym w organizację Spaceru. Do zobaczenia w niedziele.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych